Editie 1. Cijfers over APK-afkeur in Nederland, op basis van open keuringsdata uit het kentekenregister over de periode 26 augustus 2023 tot en met 18 augustus 2026.
Van de gekeurde auto's van 3-5 jaar oud kreeg 20,8% minstens één afkeurpunt bij de APK. Bij auto's van 15-19 jaar oud is dat 49,5%. De volledige tabellen staan hieronder en zijn vrij te citeren met bronvermelding.
Afkeur per leeftijdsgroep
Aandeel keuringen met minstens één echte afkeur (adviespunten niet meegeteld), per leeftijd van de auto op het keuringsmoment. Gebaseerd op een representatieve steekproef uit de keuringsdata van het kentekenregister.
Leeftijd
Keuringen
Met afkeurpunt
Aandeel
0-2 jaar
357
65
18,2%
3-5 jaar
15.750
3.274
20,8%
6-8 jaar
18.981
5.436
28,6%
9-11 jaar
26.123
8.780
33,6%
12-14 jaar
21.585
9.241
42,8%
15-19 jaar
25.501
12.634
49,5%
20-24 jaar
23.251
11.599
49,9%
25-30 jaar
12.471
5.751
46,1%
Meest voorkomende gebrekcategorieën
Aandeel keuringen met minstens één gebrek in de betreffende categorie, gemeten over de 254 modellen die Plateop volgt. Eén keuring kan in meerdere categorieën tegelijk vallen.
Categorie
Met afkeurpunt
Keuringen
Aandeel
Overig (niet nader gecategoriseerd)
1.250.700
5.852.120
21,4%
Assen, wielen, banden en ophanging
1.166.144
5.852.141
19,9%
Verlichtingsinstallatie en onderdelen van elektrische installaties
1.076.525
5.851.991
18,4%
Remuitrusting
276.612
5.837.044
4,7%
Zicht
263.821
5.848.496
4,5%
Chassis en met het chassis verbonden delen
253.826
5.834.625
4,4%
Stuurinrichting
108.758
5.742.956
1,9%
Diverse uitrustingen
21.271
5.747.079
0,4%
Overlastfactoren
9.564
3.886.314
0,3%
Modellen met de laagste en hoogste afkeur
Per leeftijdsgroep de drie modellen met het laagste en het hoogste aandeel keuringen met een afkeurpunt. Alleen modellen met minstens 1.500 keuringen in die leeftijdsgroep tellen mee; kleine aantallen geven toevalstreffers en blijven daarom buiten beeld.
3-5 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
BMW Z4
2.300
11,6%
BMW X4
2.117
13,0%
BMW X2
4.340
15,8%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Mercedes-Benz eVito
2.053
52,0%
Dacia Dokker
2.825
44,4%
Tesla Model X
2.476
34,2%
6-8 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Audi SQ5
2.652
16,9%
Porsche Panamera
1.754
18,2%
BMW X4
2.129
18,7%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Dacia Lodgy
2.409
48,1%
Dacia Dokker
6.025
46,0%
Ford Ranger
2.669
43,1%
9-11 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Audi S3
2.034
21,6%
BMW X4
1.798
22,8%
Audi SQ5
1.647
24,8%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Nissan QASHQAI+2
1.881
51,9%
Dacia Lodgy
3.800
49,5%
Dacia Dokker
5.956
49,5%
12-14 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
BMW Z4
2.324
18,5%
Audi A7
1.634
28,6%
Mercedes-Benz GLK
2.632
32,3%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Ford Galaxy
2.649
54,3%
Hyundai I 30CW
7.147
54,1%
Nissan QASHQAI+2
6.977
54,1%
De jongste band: 3-5 jaar
Nederlandse keuringsdata kent geen bouwjaarcohort zoals de Britse MOT-monitor (besluit 2026-09-03): de jongste leeftijdsband is voor Nederland het dichtstbijzijnde equivalent, de auto's die het dichtst bij hun eerste APK zitten. Van de modellen met minstens 1.500 keuringen in de band 3-5 jaar, de tien met de laagste en de tien met de hoogste afkeur:
Deze modellen zakken het vaakst voor hun eerste APK: Mercedes-Benz eVito (52,0%), Dacia Dokker (44,4%) en Citroen Jumper (41,4%).
Peildatum van dit blok: 3 september 2026; tellingen uit de lopende NL-aggregatie op die datum, niet op het editievenster.
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
BMW Z4
2.300
11,6%
Porsche 911
3.658
12,8%
BMW X4
2.117
13,0%
Porsche Cayenne
4.418
14,1%
Audi Q8
2.291
14,4%
Mercedes-Benz S 350 D
1.691
14,4%
BMW 440I
5.788
14,8%
Volvo S60
3.120
15,3%
Volkswagen California
2.967
15,4%
BMW X2
4.340
15,8%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Mercedes-Benz eVito
2.053
52,0%
Dacia Dokker
2.825
44,4%
Citroen Jumper
3.997
41,4%
Tesla Model S
3.602
35,4%
Dacia Logan
3.690
35,1%
Tesla Model X
2.476
34,2%
Suzuki Celerio
4.216
32,5%
Ford Ranger
3.603
32,1%
Volkswagen Kombi
3.633
31,7%
Renault ZOE
13.397
31,6%
Verschil per brandstof
Aandeel keuringen met een afkeurpunt per brandstofsoort, binnen dezelfde leeftijdsgroep. Vergelijk alleen binnen een leeftijdsgroep: het wagenpark per brandstof verschilt sterk in leeftijd.
Brandstof
0-2 jaar
3-5 jaar
6-8 jaar
9-11 jaar
12-14 jaar
15-19 jaar
20-24 jaar
25-30 jaar
Benzine
21,0%
27,7%
33,3%
42,3%
49,6%
49,9%
46,2%
Diesel
24,9%
32,1%
35,7%
45,9%
48,9%
50,3%
45,4%
Elektrisch
19,1%
30,0%
Methodiek en definities
Bron: open keuringsdata uit het Nederlandse kentekenregister (kenteken, meldingen en geconstateerde gebreken), waarnemingsvenster 26 augustus 2023 tot en met 18 augustus 2026.
Een keuring telt als keuring met afkeurpunt wanneer er minstens één echt gebrek is geconstateerd (gebrekcategorieën van de APK). Adviespunten tellen nooit mee.
De vlootcijfers per leeftijdsgroep komen uit een brede, representatieve steekproef over het hele wagenpark, niet gefilterd op merk of model.
De categorie- en modelcijfers zijn gemeten over de 254 modellen van 31 merken die Plateop volgt (12.603 datacellen). Dat is ruim maar niet het volledige wagenpark; de vlootcijfers hierboven zijn daarvoor de referentie.
Modellen doen alleen mee als uitschieter bij minstens 1.500 keuringen in de betreffende leeftijdsgroep. De leeftijd is de leeftijd van de auto op het keuringsmoment.
Edities worden na publicatie niet meer aangepast. Deze editie is samengesteld op 31 augustus 2026.
Vergelijkingen met eerdere maanden volgen vanaf editie 2: elke editie wordt bevroren, zodat verschuivingen aantoonbaar zijn.
Deze cijfers gebruiken
Vrij te citeren met bronvermelding, bij onlinegebruik graag met link: