Naar de inhoud
Alle edities en methodiek

APK-monitor september 2026

Editie 1. Cijfers over APK-afkeur in Nederland, op basis van open keuringsdata uit het kentekenregister over de periode 26 augustus 2023 tot en met 18 augustus 2026.

Van de gekeurde auto's van 3-5 jaar oud kreeg 20,8% minstens één afkeurpunt bij de APK. Bij auto's van 15-19 jaar oud is dat 49,5%. De volledige tabellen staan hieronder en zijn vrij te citeren met bronvermelding.

Afkeur per leeftijdsgroep

Aandeel keuringen met minstens één echte afkeur (adviespunten niet meegeteld), per leeftijd van de auto op het keuringsmoment. Gebaseerd op een representatieve steekproef uit de keuringsdata van het kentekenregister.

LeeftijdKeuringenMet afkeurpuntAandeel
0-2 jaar3576518,2%
3-5 jaar15.7503.27420,8%
6-8 jaar18.9815.43628,6%
9-11 jaar26.1238.78033,6%
12-14 jaar21.5859.24142,8%
15-19 jaar25.50112.63449,5%
20-24 jaar23.25111.59949,9%
25-30 jaar12.4715.75146,1%

Meest voorkomende gebrekcategorieën

Aandeel keuringen met minstens één gebrek in de betreffende categorie, gemeten over de 254 modellen die Plateop volgt. Eén keuring kan in meerdere categorieën tegelijk vallen.

CategorieMet afkeurpuntKeuringenAandeel
Overig (niet nader gecategoriseerd)1.250.7005.852.12021,4%
Assen, wielen, banden en ophanging1.166.1445.852.14119,9%
Verlichtingsinstallatie en onderdelen van elektrische installaties1.076.5255.851.99118,4%
Remuitrusting276.6125.837.0444,7%
Zicht263.8215.848.4964,5%
Chassis en met het chassis verbonden delen253.8265.834.6254,4%
Stuurinrichting108.7585.742.9561,9%
Diverse uitrustingen21.2715.747.0790,4%
Overlastfactoren9.5643.886.3140,3%

Modellen met de laagste en hoogste afkeur

Per leeftijdsgroep de drie modellen met het laagste en het hoogste aandeel keuringen met een afkeurpunt. Alleen modellen met minstens 1.500 keuringen in die leeftijdsgroep tellen mee; kleine aantallen geven toevalstreffers en blijven daarom buiten beeld.

3-5 jaar

Laagste afkeur

ModelKeuringenAandeel
BMW Z42.30011,6%
BMW X42.11713,0%
BMW X24.34015,8%

Hoogste afkeur

ModelKeuringenAandeel
Mercedes-Benz eVito2.05352,0%
Dacia Dokker2.82544,4%
Tesla Model X2.47634,2%

6-8 jaar

Laagste afkeur

ModelKeuringenAandeel
Audi SQ52.65216,9%
Porsche Panamera1.75418,2%
BMW X42.12918,7%

Hoogste afkeur

ModelKeuringenAandeel
Dacia Lodgy2.40948,1%
Dacia Dokker6.02546,0%
Ford Ranger2.66943,1%

9-11 jaar

Laagste afkeur

ModelKeuringenAandeel
Audi S32.03421,6%
BMW X41.79822,8%
Audi SQ51.64724,8%

Hoogste afkeur

ModelKeuringenAandeel
Nissan QASHQAI+21.88151,9%
Dacia Lodgy3.80049,5%
Dacia Dokker5.95649,5%

12-14 jaar

Laagste afkeur

ModelKeuringenAandeel
BMW Z42.32418,5%
Audi A71.63428,6%
Mercedes-Benz GLK2.63232,3%

Hoogste afkeur

ModelKeuringenAandeel
Ford Galaxy2.64954,3%
Hyundai I 30CW7.14754,1%
Nissan QASHQAI+26.97754,1%

De jongste band: 3-5 jaar

Nederlandse keuringsdata kent geen bouwjaarcohort zoals de Britse MOT-monitor (besluit 2026-09-03): de jongste leeftijdsband is voor Nederland het dichtstbijzijnde equivalent, de auto's die het dichtst bij hun eerste APK zitten. Van de modellen met minstens 1.500 keuringen in de band 3-5 jaar, de tien met de laagste en de tien met de hoogste afkeur:

Deze modellen zakken het vaakst voor hun eerste APK: Mercedes-Benz eVito (52,0%), Dacia Dokker (44,4%) en Citroen Jumper (41,4%).

Peildatum van dit blok: 3 september 2026; tellingen uit de lopende NL-aggregatie op die datum, niet op het editievenster.

Laagste afkeur

ModelKeuringenAandeel
BMW Z42.30011,6%
Porsche 9113.65812,8%
BMW X42.11713,0%
Porsche Cayenne4.41814,1%
Audi Q82.29114,4%
Mercedes-Benz S 350 D1.69114,4%
BMW 440I5.78814,8%
Volvo S603.12015,3%
Volkswagen California2.96715,4%
BMW X24.34015,8%

Hoogste afkeur

ModelKeuringenAandeel
Mercedes-Benz eVito2.05352,0%
Dacia Dokker2.82544,4%
Citroen Jumper3.99741,4%
Tesla Model S3.60235,4%
Dacia Logan3.69035,1%
Tesla Model X2.47634,2%
Suzuki Celerio4.21632,5%
Ford Ranger3.60332,1%
Volkswagen Kombi3.63331,7%
Renault ZOE13.39731,6%

Verschil per brandstof

Aandeel keuringen met een afkeurpunt per brandstofsoort, binnen dezelfde leeftijdsgroep. Vergelijk alleen binnen een leeftijdsgroep: het wagenpark per brandstof verschilt sterk in leeftijd.

Brandstof0-2 jaar3-5 jaar6-8 jaar9-11 jaar12-14 jaar15-19 jaar20-24 jaar25-30 jaar
Benzine21,0%27,7%33,3%42,3%49,6%49,9%46,2%
Diesel24,9%32,1%35,7%45,9%48,9%50,3%45,4%
Elektrisch19,1%30,0%

Methodiek en definities

  • Bron: open keuringsdata uit het Nederlandse kentekenregister (kenteken, meldingen en geconstateerde gebreken), waarnemingsvenster 26 augustus 2023 tot en met 18 augustus 2026.
  • Een keuring telt als keuring met afkeurpunt wanneer er minstens één echt gebrek is geconstateerd (gebrekcategorieën van de APK). Adviespunten tellen nooit mee.
  • De vlootcijfers per leeftijdsgroep komen uit een brede, representatieve steekproef over het hele wagenpark, niet gefilterd op merk of model.
  • De categorie- en modelcijfers zijn gemeten over de 254 modellen van 31 merken die Plateop volgt (12.603 datacellen). Dat is ruim maar niet het volledige wagenpark; de vlootcijfers hierboven zijn daarvoor de referentie.
  • Modellen doen alleen mee als uitschieter bij minstens 1.500 keuringen in de betreffende leeftijdsgroep. De leeftijd is de leeftijd van de auto op het keuringsmoment.
  • Edities worden na publicatie niet meer aangepast. Deze editie is samengesteld op 31 augustus 2026.

Vergelijkingen met eerdere maanden volgen vanaf editie 2: elke editie wordt bevroren, zodat verschuivingen aantoonbaar zijn.

Deze cijfers gebruiken

Vrij te citeren met bronvermelding, bij onlinegebruik graag met link:

Bron: Plateop APK-monitor, plateop.com/pers

Download JSON

Plak deze code op je eigen site of in je CMS om de grafiek hierboven te tonen. Onder de grafiek staat automatisch een link terug naar deze pagina.

Deze cijfers staan onder Creative Commons Naamsvermelding 4.0 (CC BY 4.0); bronvermelding is verplicht.

Alle edities en methodiek