Editie 1. Cijfers over MOT-afkeur in Groot-Brittannië, op basis van open DVSA-data over de periode 1 januari 2024 tot en met 31 december 2024.
Van de auto's van 3-5 jaar oud die in 2024 gekeurd zijn, kreeg 13,7% minstens een initieel afkeurpunt bij de MOT. Bij auto's van 15-19 jaar oud is dat 42,9%. De volledige tabellen staan hieronder en zijn vrij te citeren met bronvermelding.
Initiele afkeur per leeftijdsgroep
Aandeel keuringen met minstens een initieel afkeurpunt (herkeuringen niet meegeteld), per leeftijd van de auto op het keuringsmoment. Gebaseerd op het volledige Britse MOT-wagenpark.
Leeftijd
Keuringen
Met initiële afkeur
Aandeel
3-5 jaar
6.130.355
841.819
13,7%
6-8 jaar
7.803.846
1.594.934
20,4%
9-11 jaar
7.088.930
2.106.162
29,7%
12-14 jaar
4.945.258
1.879.024
38,0%
15-19 jaar
5.094.916
2.185.527
42,9%
Meest voorkomende gebrekcategorieën
Aandeel gecategoriseerde afkeuritems in deze categorie, gewogen over de 261 modellen die Plateop volgt. Dit is een aandeel van de afkeuritems, niet de kans dat een auto zijn MOT niet haalt: een auto kan om meer dan een reden tegelijk afgekeurd worden.
Categorie
Met initiële afkeur
Keuringen
Aandeel
Lamps, reflectors and electrical equipment
1.640.273
6.561.126
25,0%
Suspension
1.206.732
6.561.126
18,4%
Brakes
1.061.141
6.561.126
16,2%
Tyres
848.626
6.561.126
12,9%
Visibility
362.061
6.561.126
5,5%
Body, chassis, structure
215.636
6.561.126
3,3%
Noise, emissions and leaks
130.233
6.561.126
2,0%
Steering
84.192
6.561.126
1,3%
Seat belts and supplementary restraint systems
3.516
6.561.126
0,1%
Identification of the vehicle
950
6.561.126
0,0%
Road Wheels
469
6.561.126
0,0%
Modellen met de laagste en hoogste afkeur
Per leeftijdsgroep de drie modellen met de laagste en de hoogste initiële afkeur. Alleen modellen met minstens 1.500 keuringen in die leeftijdsgroep tellen mee; kleine aantallen geven toevalstreffers en blijven daarom buiten beeld.
3-5 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Porsche 911
2.021
5,3%
Porsche Macan
11.623
6,6%
Porsche Cayenne
6.690
7,1%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Mercedes-Benz Citan
1.823
34,5%
Renault Kangoo
5.359
30,7%
Renault ZOE
2.311
29,5%
6-8 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Porsche 911
5.729
5,7%
Porsche Boxster
2.256
6,5%
Porsche Macan
13.512
9,2%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Renault Kangoo
8.320
40,3%
Citroen Berlingo
39.554
40,1%
Mercedes-Benz Citan
10.255
38,7%
9-11 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Porsche 911
4.541
6,4%
Porsche Cayman
2.274
7,5%
Porsche Boxster
3.544
8,2%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Renault Kangoo
9.660
48,9%
Peugeot 5008
5.745
46,8%
Citroen DS3
44.447
46,5%
12-14 jaar
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Porsche 911
4.126
9,0%
Porsche Cayenne
2.871
18,4%
Audi A7
2.811
19,0%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Renault Trafic
15.615
53,5%
Chevrolet Captiva
2.582
53,2%
Renault Clio
56.324
52,9%
Eerste MOT: het cohort van 2021
Auto's die voor het eerst geregistreerd zijn in 2021 bereikten dit testjaar de wettelijke minimumleeftijd voor hun eerste MOT. Van de modellen met minstens 1.000 keuringen in dat cohort, de tien met de laagste en de tien met de hoogste initiële afkeur:
Deze modellen zakken het vaakst voor hun eerste MOT: Citroen Berlingo (28,4%), Peugeot Partner (28,2%) en Ford Galaxy (27,1%).
Laagste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Porsche Macan
3.319
6,5%
Audi Q2
12.636
6,9%
Mazda CX-30
1.904
7,1%
Porsche Cayenne
1.452
7,2%
Honda Cr-V
5.557
7,6%
Peugeot 108
4.139
7,8%
KIA RIO
2.229
7,9%
Toyota RAV4
9.827
7,9%
Mercedes-Benz GLC
2.964
8,3%
Toyota Aygo
16.911
8,5%
Hoogste afkeur
Model
Keuringen
Aandeel
Citroen Berlingo
5.368
28,4%
Peugeot Partner
8.035
28,2%
Ford Galaxy
1.327
27,1%
Renault Kangoo
1.120
25,5%
Mercedes-Benz Vito
2.852
18,1%
Ford Ranger
16.194
17,1%
Peugeot 5008
1.013
16,4%
Hyundai Tucson
1.194
16,1%
Dacia Duster
6.019
15,9%
Ford Ecosport
4.449
15,9%
Verschil per brandstof
Initiele afkeur per brandstofsoort, binnen dezelfde leeftijdsgroep. Vergelijk alleen binnen een leeftijdsgroep: het wagenpark per brandstof verschilt sterk in leeftijd.
Brandstof
3-5 jaar
6-8 jaar
9-11 jaar
12-14 jaar
15-19 jaar
Anders
28,7%
29,9%
Benzine
12,6%
19,4%
28,9%
37,5%
42,9%
Diesel
17,3%
22,1%
30,8%
38,8%
43,1%
Elektrisch
13,5%
21,5%
32,1%
31,3%
35,2%
Elektrisch/Diesel
12,5%
19,4%
24,8%
Gas (bi-fuel)
17,2%
Hybride
10,9%
15,6%
20,9%
27,9%
32,6%
LPG
37,5%
40,8%
37,8%
Methodiek en definities
Bron: DVSA MOT test results, open data, testjaar 1 januari 2024 tot en met 31 december 2024.
Een keuring telt als keuring met initiële afkeur wanneer er minstens een echt gebrek geconstateerd is bij de EERSTE keuring van dat bezoek, de eigen 'initial test' van de DVSA. Een herkeuring telt nooit mee.
De vlootcijfers per leeftijdsgroep komen uit het volledige Britse MOT-wagenpark, niet gefilterd op merk of model.
De categorie- en modelcijfers zijn gemeten over de 261 modellen van 28 merken die Plateop volgt (6.001 datacellen). Dat is ruim maar niet het volledige wagenpark; de vlootcijfers hierboven zijn daarvoor de referentie.
Modellen doen alleen mee als uitschieter bij minstens 1.500 keuringen in de betreffende leeftijdsgroep. De leeftijd is de leeftijd van de auto sinds de datum van eerste registratie, niet het bouwjaar: de DVSA registreert een datum van eerste gebruik, nooit een bouwjaar.
De DVSA veranderde in mei 2018 de indeling van gebrekcategorieën. De categoriecijfers van deze editie gebruiken uitsluitend keuringsresultaten uit de indeling die bij haar eigen testjaar hoort.
Edities worden na publicatie niet meer aangepast. Deze editie is samengesteld op 2 september 2026.
Jaar-op-jaar-vergelijkingen verschijnen vanaf de tweede bevroren editie: elke editie wordt bevroren, zodat verschuivingen aantoonbaar zijn.
Deze cijfers gebruiken
Vrij te citeren met bronvermelding, bij onlinegebruik graag met link: